O zespole

Krzikopa nowocześnie odradza muzyczne tradycje Górnego Śląska. Bazują na starych ludowych przyśpiewkach, i tradycyjnych instrumentach (akordeon, skrzypce) i technikach śpiewu (biały śpiew), lecz dodają do tego nowoczesne dźwięki elektroniki oraz post-rockową perkusję. To powoduje, że muzyka ta odżywa i ma szansę znów cieszyć się popularnością jaką miała pierwotnie, co czyni przygodę z Krzikopą unikatową podróżą w czasie i przestrzeni.

Region i styl

Śląsk najczęściej był obszarem granicznym, gdzie mieszały się różne kultury: polska, czeska i niemiecka. Muzyka Krzikopy do tego nawiązuje: śląskie śpiewki miesza ze stylami z niemal całego świata (znajdziemy tu rytmy bałkańskie, skandynawskie i nawet kubańskie), używa najnowszych stylów muzycznych wywodzących się z muzyki rozrywkowej (elektro, DnB, heavy-metal), jak i technik stosowanych przez takich kompozytorów jak Bach, Beethoven czy Strawiński. Brzmieniowo ludowey śpiew i tradycyjne instrumenty jak skrzypce i akordeon wspomagane są nowoczesnymi instrumentami elektronicznymi i perkusją, co czyni z muzyki Krzikopy niespotykaną mieszankę, zupełnie jak to ma miejsce w przypadku kultury Górnego Śląska.

Motywacja

Termin „tradycyjna muzyka górnego Śląska” rodzi zwykle mało skojarzeń . Krzikopa to zmienia, wydobywając z tradycyjnych „śpiywek” ich naturalne piękno i dodając doń swojego "pazura". Krzikopa tworzy tak, jak to od najstarszych czasów robili ludowi muzykanci: ma być miło dla ucha, a i potańcować przy tym idzie.

Dziołchy

Katarzyna Dudziak

wokal, bęben obręczowy

Śpiewa głosem białym, czarnym (i chacharskim). Ekpertka od gwizdów, krzyków i przytupów. Poza muzyką studiuje filozofię, rysuje komiksy, ale nie stroni od prostszych rozrywek: np. jest fanką seri GTA (do tego stopnia, że uczyniła z tego przedmiot swojej pracy doktorskiej).

Karo Przewłoka

wokal, skrzypce, przeszkadzajki

Pasjonatka muzyki i tańców tradycyjnych. Jedna z kluczowych postaci na śląskiej scenie folkowej. Oprócz śpiewania ludowych pieśni białym głosem, potrafi też wykonać doskonały hummus!

Trochę historii

Pierwsze próbne nagrania Krzikopy pochodzą z 2009 roku, ale zespół nie dał się usłyszeć publiczności aż do 2012 (i niemal od razu został doceniony na wielu przeglądach amatorskich kapel rockowych), a dopiero w 2015 ustaił się obecny trzonowy skład kapeli. W 2016 roku zespół wydał płytę EP Matecznik (angielskie „Backwoods”). W 2018 zespół reprezentował Polskę podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pyeongchang (Korea Płd.), był reprezentantem regionu podczas Czech Music Crossroads w Ostrawie oraz wydał swój pierwszy album o nazwie Krzikopa.

Chopy

Adam Romański

skrzypce

Wielki pasjonat muzyk i folku w szczególności. Na szkrzypcach - diabeł wcielony, na scenie - wulkan energii, poza nią - producent i aranżer w AlternatiV Studio

Spacepierre

perkusja

Perkusista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny. Lubi to ;)

Dominik Kalamarz

elektronika

Oprócz ogarniania syntezy dźwięku i klawiatury fortepianowej jest specem od mrocznej nauki pt.: nano-inżynieria.

Mateusz Dyszkiewicz

akordeon (zwany cyją)

Główny pomysłodawca i autor utworów Krzikopy. Oprócz akordeonu biegle posługuje się językiem JAVA. W wolnych chwilach żegluje lub interpretuje na parkiecie kubańskie rytmy.

© Krzikopa 2017